Sposoby na kradzież kryptowalut

Kryptowaluta to system księgowy, który przechowuje informacje na temat stanu posiadania w umownych jednostkach. Na świecie istnieje kilkaset kryptowalut, z czego najpopularniejszą zdecydowanie jest Bitcoin. Jednak wraz z ich rowojem pojawiło się też wiele technik, które stosują przestępcy w celu ich kradzieży.

Jedną z metod na kradzież kryptowalut jest włamanie na ich giełdę. Prawdopodobnie przestępcy w pierwszej kolejności zdobywają listę pracowników i próbują się dowiedzieć jakie są ich zainteresowania. Następnie osoby, które wydają się łatwowierne dostają ukierunkowane wiadomości pishingowe, które zawierają złośliwe ładunki i dzięki którym dostają się oni do sieci giełdy. Następnie poznają oni działanie firmy od wewnątrz i w ten sposób dochodzą do komputera pracownika, który ma dostęp do najważniejszych systemów. Giełda, która jest skonfigurowana tak, aby wysyłała kryptowalutę pozwala na to, że osoba, która ma uprawnienia operatora może wysyłać kryptowaluty do siebie.

Jeżeli potrzebujesz ochrony przed kradzieżami, skorzystaj z usług tej firmy: https://zdalnyadmin.com.pl/testy-penetracyjne/

Kolejną metodą jaka została wykorzystana jest technika kradzieży za pomocą bankomatów. Bankomat bitcoinowy różni się od zwykłego tym, że oferuje możliwość kupna i sprzedaży kryptowaluty. Jak się okazało prostym sposobem na kradzież jest wykorzystanie bankomatu do sprzedaży bitcoinów. Gdy przestępca otrzymuje pieniądze- anuluje transakcje. Jak się okazało twórcy programu kierującego bankomatami nie przemyśleli tego, żeby przed wydaniem gotówki transakcja była zapisywana w łańcuchu bloków.

Trzecią z metod jest opanowanie łańcucha bloków, czyli tak zwany Atak 51%.  Żeby zrozumieć na czym on polega warto znać pojęcie nody. Nody są to komputery podpięte do danej sieci kryptowaluty i przetrzymują księgę historii transakcji. W trakcie weryfikacji transakcji, umieszczania ich w blokach oraz podpisywaniu bloków, nody dołączają nowo powstałe bloki do najdłuższego łańcucha. Najdłuższy łańcuch staje się automatycznie najbardziej wiarygodnym oraz ma najwięcej mocy obliczeniowej. Jeśli zdarzy się tak, że ktoś będzie miał więcej niż połowę mocy obliczeniowej kryptowaluty to może on oszukać inne nody w sieci. Gdy przestępca posiada już wystarczająco silną moc obliczeniową to jest w stanie wysyłać kryptowaluty na dany adres na głównym łańcuchu, a w międzyczasie też na zforkowanym blockchainie, który jest kopany potajemnie dzięki posiadaniu wielkiej mocy. Transakcja przeprowadzana na głównym łańcuchu jest automatycznie zatwierdzana przez nody, ponieważ jest to najdłuższy łańcuch. W ten sposób środki zostają przelane na dany adres. Następnie tajemny łańcuch zostaje ujawniony i zaakceptowany przez inne nody. Potajemny łańcuch staje się najdłuższy, ponieważ kontrolował więcej niż 50% mocy tej sieci. W ten sposób znika oficjalna transakcja i transakcja z potajemnego łańcucha zostaje zaakceptowana.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *