Rozwój technologiczny w branży muzycznej

Dzięki wszechobecnej popkulturze, muzyka stała się nieodłącznym elementem życia ludzkiego.    Wraz z postępem technologii i elektroniki wybiła się na wyżyny popularności. Gdyby nie one, na pewno branża ta nie wyglądałaby tak jak dziś. Rozwój sieci internetowej czy radia spowodował wzrost popytu na nowe utwory, które dzięki ogólnodostępności coraz częściej trafiały do słuchaczy oraz w ich upodobania.

Kiedy czas mijał, a ludzkość napierała do przodu, wprowadzając nowe wynalazki i pomysły, sfera muzyki podążała za nimi. Zaczęto wprowadzać nowe procedury wspomagające produkcję muzyki, która dodatkowo miała dzięki nim być wspomagana lub upiększana tak, by trafiać w gusta szerokiego grona odbiorców. To niesamowite, że program potrafi zmienić głos do tego stopnia, że ten, który wybrzmiewa na koncertach zupełnie różni się od tego w wersji radiowej.  Dziś takie techniki jak autotune czy playback są używane na co dzień przez wielu wykonawców.

Idąc krok dalej zaczęto wprowadzać wynalazki wykorzystujące wysoko zaawansowaną technologię. Takie techniki ułatwiałyby odbiór muzyki np. przez osoby niepełnosprawne.
Wartym szczególnej uwagi był projekt “Face beat”, stworzony z myślą o osobach posiadających niedowład kończyn bądź inny problem uniemożliwiający im produkowanie muzyki. Przedsięwzięcie to, dzięki sensorom ruchu zawartym w technologii wykrywania twarzy, pozwala tworzyć muzykę takim osobom tylko poprzez mimikę twarzy.


 Inne rozwiązanie prezentuje wykonawca cierpiący na porażenie mózgowe. Do tworzenia swoich kompozycji stosuje wrażliwe na ruch rękawice Mi.Mu, które na jego podstawie odtwarzają dźwięk poszczególnych instrumentów. Aby udostępnić możliwość łatwego wyszukiwania utworów, wykorzystano technologię wspomaganą odbiornikami fal dźwiękowych, na podstawie których tworzy się ślad dźwiękowy charakterystyczny dla danego utworu zapisanego w bazie aplikacji takiej jak np. Shazam. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy w szybki sposób mogą odnaleźć piosenkę, która od dawna chodzi i po głowie poprzez zanucenie jej bądź nagranie jej fragmentu na takiej aplikacji.

Branża muzyczna, tak jak inne, wciąż wprowadza urozmaicenia i doskonalenia, by się rozwijać i docierać do jak największej liczby konsumentów. Nowe technologie i techniki umożliwiają jej rozkwitanie na światowym rynku.  Dzięki nim możemy oglądać zjawiska i rozwiązania rodem z filmów science fiction. Ciekawe, czym nas zaskoczy w niedalekiej przyszłości.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *