Publiczne sieci bezprzewodowe – czy bezpieczne

Wifi dostępne dla wszystkich! Każdemu z nas zdarzyło się zalogować do publicznych hotspotów, dostępnych w centrach handlowych, centrach miasta czy na lotniskach. Chociaż większość z nas ma wykupiony pakiet internetu mobilnego to przychodzi czasem taki moment, kiedy musimy skorzystać z sieci publicznej. Czy jest to bezpieczne, czy powinniśmy się jednak obawiać o nasze dane osobowe?

Dla wszystkich

Publiczne hotspoty są dostępne dla każdego, a co za tym idzie mogą się do nich śmiało logować cyberprzestępcy. Jaką więc mamy pewność, że po zalogowaniu się do takiej sieci nasze dane są bezpieczne? Nikt nam tego raczej nie zagwarantuje. Dajmy tu przykład hotelu, w którym hasło do sieci pozostawione jest na widoku, aby każdy odwiedzający nie mam problemu z jego znalezieniem. Problemu nie będzie miał wówczas i haker, co znacząco ułatwi mu “pracę”.

Jakie zagrożenia czyhają na internautów

Chociaż nie każda sieć publiczna jest niebezpieczna, trzeba zdecydowanie zachować środki ostrożności. Jednym z częstych przypadków stosowanych przez cyberprzestępców jest tworzenie nowych sieci, na wzór tych faktycznych i ściąganie danych które są niezaszyfrowane. Mogą oni tworzyć również witryny (np. kont bankowych), które wyglądają tak samo jak te z których korzystamy ze swojego internetu, oprócz drobnych szczegółów, których wychwycenie wydaje się być niemal niemożliwe.

Co zamiast wifi

Żyjemy w takich czasach, gdzie transfer mobilny nie jest dużym wydatkiem, a ilość GB zwiększa się z każdym rokiem zamiast maleć. Szukajmy takich ofert, które dopasowują się do naszego stylu życia, jeśli często wyjeżdżamy postawmy na opcję z roamingiem. Wyjeżdżając poza Unię Europejską warto zakupić nową, lokalną kartę oferującą internet w danym kraju. Jeżeli jednak musimy koniecznie użyć publicznej sieci, należy pamiętać o szczególnym zachowaniu ostrożności, aby później nie żałować podjętych decyzji.

Publiczne sieci Wifi są wygodne i często mogą przynosić ratunek w niespodziewanych sytuacjach. Lepiej nie nadużywać takich połączeń, a logować się tylko w ostateczności, najlepiej z wyłączonym udostępnianiem plików oraz dobrym oprogramowaniem antywirusowym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *