Czy informatyka to dobry kierunek studiów?

Co roku większość maturzystów zastanawia się, jaki kierunek studiów wybrać, który po pierwsze w przyszłości zapewni godne życie materialne, po drugie będzie sprawiał przyjemność, gdyż wybór studiów wiąże się z tym, co będziemy robić przez całe życie. Młodzi ludzie potrzebują, więc wsparcia i pomocy przy podejmowaniu tej decyzji. Wielu z nich nie ma tego typu dylematowi z przekonaniem decyduje się na informatykę, która stała się obecnie najczęściej wybieranym kierunkiem studiów.

Wybór kierunku na studia, to niewątpliwie wybór na niemal całe życie i też trzeba na wstępie powiedzieć, że studia na kierunku informatyka to nie studia dla wszystkich! Tak samo jak humanista nie odnajdzie się na studiach chemicznych czy fizycznych, tak na studiach informatycznych, student musi posiadać szereg niezbędnych cech takich jak: wysoka znajomość reguł matematycznych, zdolność logicznego myślenia, chęć do rozwiązywania problemów oraz bardzo dużo cierpliwości. Głównie chodzi o to, żeby w jak największym stopniu spożytkować energie na studiach przy jednoczesnej przyjemności ze studiowania.

Bez wątpienia informatyka to przyszłościowy kierunek studiów, po ukończeniu, którego są najlepsze perspektywy zawodowe. Rozwój nowoczesnych technologii i gospodarki sprawia, iż popyt na pracowników IT stale rośnie.

Informatyka to kierunek studiów, który obejmuje wszechstronne wykształcenie, w skład, którego wchodzą dziedziny informatyki teoretycznej i praktycznej. Do programu studiów zalicza się także systemy komputerowe, bazy danych, grafikę komputerową oraz inżynierię oprogramowania. Brzmi poważnie, prawda? A to jeszcze nie wszystko, student informatyki uczy się także podstaw fizyki i elektroniki cyfrowej, a także ekonomii oraz podstaw prawa pracy, co ma być pomocne w życiu zawodowym. Jeśli więc lubimy informatykę i nie przeraża nas to, że trzeba się dużo uczyć i poświęcać czas na pracę przy komputerze, warto wybrać ten kierunek studiów. Dodatkowymi zaletami studiowania informatyki są:

  • Łatwość zdobycia pracy, gdyż technologie ciągle się rozwijają,
  • Dosyć dobre zarobki zaraz po ukończeniu studiów,
  • Szybkość awansowania w branżach IT, nawet po 3 latach można przejść z Juniora na Seniora.

A o jakich zarobkach mogą myśleć absolwenci studiów na kierunku informatyka? Jest to dość trudne pytanie, bo, widełki” są na prawdę obszerne, ale uśredniając, Junior w branży IT zarabia około 4000-5000 zł, Senior zarabia około 10 000 zł. Co więcej, studenci już podczas studiów mogą ubiegać się o pracę w branżę IT i zostać Seniorem od razu kończąc studia. Należu również wspomnieć o tym, że branża IT cały czas się rozwija i już teraz często można spotkać oferty pracy zdalnej, co na przykład w dużych miastach eliminuje dojazd do pracy stojąc w korkach.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *