Co to flutter i jakie przynosi korzyści?

Flutter jest z nami już parę lat, chociaż nadal pozostaje dosyć nieznanym i świeżym oprogramowaniem. Jest to rozwiązanie pozwalające na tworzenie aplikacji na iOS i Androida jednocześnie, dzięki czemu nie ma konieczności pisania dwóch osobnych kodów. Prostota i wygoda, można by rzec, czy flutter to narzędzie przyszłości?

Z flutterem na ty

Rozwiązanie programistyczne flutter jest niewątpliwie takim narzędzie z którym każdy dobry programista powinien się zapoznać. Od początku, z biegiem czasu zyskuje coraz to więcej wielbicieli, a jego funkcjonalność to tylko jedna z wielu korzyści. Język oprogramowania bazuje na języku Dart, ale nie ogranicza się tylko i wyłącznie do swojego ekosystemu. Kodować można w Swifcie lub Kotlinie, aplikacjach znanych już wcześniej do tworzenia oprogramowania mobilnego, po czym użyć ich we flutterze aby osiągnąć zamierzony efekt na wybranym systemie.

Korzyści i zalety

Użycie fluttera znacząco usprawni i ułatwi kodowanie. W końcu piszemy tylko jeden kod, który dopasuje się do dwóch różnych systemów. Jest to niewątpliwie największa zaleta tego rozwiązania programistycznego, idącego z duchem czasu. Użytkownicy są bowiem podzieleni, znajdziemy fanów zarówno Androida jak i iOSa.

Kolejny plus dla fluttera wędruje za hot reload, czyli przeładowywanie treści wyświetlanych na urządzeniu, dzieje się to natychmiastowo, a co za tym idzie oszczędza nasz czas.

Innym istotnym atutem jest jego open source, w praktyce oznacza to, że społeczeństwo ma możliwość rozwijania technologii fluttera, staje się ona dynamiczna oraz otwarta na uwagi użytkowników.

Wady i minusy

Chociaż flutter to ogrom plusów i zalet, nie jest rozwiązaniem idealnym. Pierwszą przeszkodą jest nauka języka dart, bez tego nie uda nam się zkodować nawet najprostszej aplikacji. Rozwiązanie jest nadal dosyć świeże, a co za tym idzie wiąże się to jeszcze z pewnymi niedoskonałościami, należy uważać na błędy wydajnościowe, czy chociażby nieodpowiednie wtyczki zawierające jakieś niedoskonałości.

Flutter z pewnością zaskoczy nas jeszcze niejednym rozwiązaniem technologicznym. Chociaż nie jest idealny, tempo w jakim się rozwija sprawi, że już niedługo będzie górował w swojej kategorii oprogramowania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *