Cloud computing dla początkujących

Chmura obliczeniowa, czyli polski odpowiednik frazy cloud computing, czym jest i jakie są jej właściwości? Oto krótki przewodnik dla początkujących zawierający najważniejsze informacje wyjaśniające co to takiego chmura, dla kogo jest przeznaczona oraz jakie korzyści wiążą się z jej wykorzystaniem.

Wyjaśnienie pojęcia

Chmura obliczeniowa, prosto mówiąc to taki dostawca serwisów właśnie obliczeniowych, w który skład wchodzą między innymi  database, network, serwery czy analityka. Jest to miejsce, do którego przesyłamy dane i mamy do nich pełen dostęp w zależności od preferowanych opcji. Chmura to opcja zdecydowanie bardziej fleksyjna, szybsza i nowoczesna. Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na wykupienie tej zaawansowanej infrastruktury, dzięki czemu ich biznes zaczął działać efektywnie obniżając przy tym koszta operacyjne.

Jakie zalety

Infrastruktura chmury posiada wiele benefitów, przez co zapotrzebowanie na nią rośnie z roku na rok. Pierwszą ważną zaletą, która niewątpliwie ucieszy niejednego przedsiębiorcę jest obniżenie kosztów, w praktyce oznacza to wyeliminowanie zakupu sprzętów komputerowych i oprogramowania (hardware i software), które należy odpowiednio zaprogramować. Co za tym idzie obniżają nam się koszty utrzymania, takie jak chociażby rachunki elektryczne, które wiązałyby się z całodobowym używaniem sprzętu.

Kolejną cechą, która podnosi rangę chmury obliczeniowej jest jej szybkość. Usługi, które prowadzone są w ramach chmury można z łatwością udostępnić. Nawet zasoby, które wymagają dużej pamięci zostają szybko przesłane ze względu na to, że system chmury działa samoobsługowo.

Dla wielu firm ważne jest aby zasięg ich usług miał skalę globalną. Żyjemy w takich czasach, gdzie granice państwa czy nawet kontynentów nie stanowią już większego problemu. Jest to kolejna cecha chmury, która przyniesie korzyści firmom działającym na światową skalę. Jej zasoby mogę być z łatwością przekazywane, dzięki elastyczności chmury i odbierane w innych lokalizacjach, także poza granicami państwa w którym funkcjonuje dany biznes.

Chcąc poznać więcej zalet, powinieneś odwiedzić stronę Zdalny Admin, przedsiębiorstwa, które oferuje usługi chmury obliczeniowej dokładnie wyjaśniając na czym polega jej fenomen i proponującej profesjonalne doradztwo w jej zakresie.

Typy chmury

Można wyróżnić trzy typy chmury obliczeniowej, prywatną, publiczną lub hybrydową. Prywatna odnosi się do zasobów przetwarzania tylko i wyłącznie przez jedną firmę lub przedsiębiorstwo. Publiczna, może być obsługiwana przez innych dostawców zewnętrznych, chociaż jej zawartość jest własnością dostawcy i to przez niego jest zarządzana. Hybrydowa jak sama nazwa wskazuje to połączenie opcji publicznej z prywatną, dzięki czemu umożliwia się przenoszenie danych między tymi dwoma  sektorami.

Użycie chmury ma wiele zalet dlatego spora ilość przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania do swojego biznesu. Chmury używamy na co dzień, czasem nie zdając sobie do końca z tego sprawy. Jest to funkcjonowanie w trybie online, wysyłanie maili, oglądanie filmów czy przechowywanie plików i zdjęć. Wprowadzenie tej infrastruktury rozwiąże niejeden męczący problem każdej dobrze prosperującej firmy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *