Badanie społeczności IT 2020

Szeroko rozumiana branża IT niezwykle dynamicznie się rozwija. Z roku na rok generuje coraz większe przychody i zatrudnia coraz więcej specjalistów, którzy nie mogą z pewnością narzekać na niskie zarobki. Jak branża „wyglądała” w roku 2020?

  1. PROFIL BADANYCH

Jak łatwo się domyślić branża IT została zdominowana przez mężczyzn. Stanowią oni aż 90% zatrudnionych. Kobiety to 10%, jednak z roku na rok jest ich również coraz więcej. 

  1. WIEK SPECJALISTÓW

Ze względu na to, że branża IT jest nowoczesna i idzie z duchem czasu specjaliści to przede wszystkim osoby młode. Mówimy o przedziale od 25 do 30 lat. 15% to osoby poniżej tego wieku, a 15% badanych to osoby powyżej 36 roku życia. Średni wiek pracownika branży IT to 30 lat. Niesamowite!

  1. MIEJSCE PRACY I ZAMIESZKANIA 

Nie budzi zaskoczenia to, że najwięcej pracowników branży IT podejmuje zatrudnienie w województwie mazowieckim, jest to aż 26%.  Z pewnością głównie w Warszawie, która oferuje mnóstwo miejsc pracy przede wszystkim w filiach międzynarodowych firm. Na podium znajdują się także: województwo małopolskie (14%) – przeważa Kraków oraz województwo dolnośląskie (12,4%) – przeważa Wrocław. 

  1. WYKSZTAŁCENIE

Doskonałym wynikiem w przypadku specjalistów branży IT jest wykształcenie wyższe – posiada je aż 73%. Dominują ukończone kierunki ścisłe oraz techniczne. Jest to z pewnością chlubny wynik z którego przykład powinny brać inne branże. 

  1. ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO 

100% pracowników potrafi porozumiewać się w języku angielskim. Jest to podstawa funkcjonowania w branży, a wszyscy specjaliści mają tego świadomość. 27% specjalistów IT porozumiewa się biegle w 2 obcych językach.

  1. SPECJALIZACJA 

Największą grupę pracowników branży IT stanowią programiści. Jest to blisko 57%. Z pewnością jest to niezwykle przyszłościowa specjalizacja. 

  1. GAŁĘZIE PRZEMYSŁU

W dzisiejszych czasach specjaliści branży IT są niezbędni praktycznie w każdej branży. Dominują Softwarehouse’y, które świadczą usługi dla firm zewnętrznych (44,8%). Wielu specjalistów pracuje także w bankowości, czy też usługach internetowych. 

Każdy kolejny rok generuje jeszcze lepsze wyniki branży IT. Z pewnością jest to bardzo przyszłościowa dziedzina, dzięki czemu coraz więcej osób będzie miało w przyszłości szansę na zatrudnienie. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *